Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kërkonin të kalonin në Europë, fundoset varka me 74 emigrantë

Të paktën 74 migrantë u mbytën pasi anija e tyre drejt Evropës u përmbys në brigjet e Libisë të enjten, tha agjencia e migracionit e KB, në një seri prej të paktën tetë anijesh në Mesdheun Qendror që nga muaji i kaluar.

Anija mbante mbi 120 emigrantë, përfshirë gra dhe fëmijë, kur u përmbys në brigjet e portit libian të al-Khums, tha Organizata Ndërkombëtare për Migracionin. Vetëm 47 njerëz u shpëtuan nga rojet bregdetare dhe peshkatarët libianë dhe u sollën në breg.

Deri më tani 31 trupa u morën ndërsa kërkimi për viktimat e mbetura vazhdoi, shtoi IOM.

Në vitet që nga kryengritja e vitit 2011 që rrëzoi dhe vrau diktatorin shumëvjeçar Moammar Gadhafi, Libia e shkatërruar nga lufta ka dalë si pika kryesore e tranzitit për migrantët që shpresojnë të shkojnë në Evropë nga Afrika dhe Lindja e Mesme. Kontrabandistët shpesh paketojnë familje të dëshpëruara në anije gome të pa pajisura që ngecin dhe themelojnë përgjatë rrugës së rrezikshme të Mesdheut Qendror. Të paktën 20,000 njerëz kanë vdekur në ato ujëra që nga viti 2014, sipas IOM.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...