Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni

Këshilli ekonomiko-social është i përkushtuar në thellimin e dialogut social

Shkup, 3 shtator – Zhurnal.mk – Dialogu social ndërmjet palëve të interesuara është i rëndësisë së veçantë dhe në interes të qytetarëve, biznesit, ekonomisë, ka qenë konkludimi i Këshillit ekonomik-social në seancën e sotme, të mbajtur në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale.

Me seancën udhëhoqi ministrja e sapozgjedhur Jagoda Shahpaska, ndërsa pjesëmarrës ka qenë edhe zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, si anëtar i KES-së dhe anëtarë të tjerë të KES-së, përkatësisht përfaqësues të Lidhjes së Sindikatave të RMV-së dhe përfaqësues të Organizatës së Punëdhënësve të Maqedonisë.

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska theksoi se thellimi i dialogut mes punëdhënësve, sindikatave si përfaqësues të punëtorëve dhe Qeverisë është i rëndësisë së veçantë, veçanërisht për të sjellë zgjidhje ligjore që do të jenë në interes të të gjitha palëve dhe do të paraprihen nga analiza dhe konsulta e mirë nga të gjithë pjesëmarrësit, kumtoi MPPS.

Zëvendëskryeministri Fatmir Bytyqi, informojnë nga MPPS, nga ana e tij theksoi se takimet si sot dhe përshtypja se të gjithë anëtarët e KSM-së janë në të njëjtën linjë ka rëndësi të madhe në drejtimin që të gjithë palët e interesit që kontribuojnë në zhvillimin e vendit bien dakord dhe të hapur për dialog.

Bytyqi sugjeroi që takime të tilla të mbahen rregullisht, të paktën një herë në muaj, gjë që u mirëprit nga anëtarët e tjerë të Këshillit ekonomik-social.

Seanca e sotme e KSM-së ka pasur për qëllim prezantimin dhe njoftimin fillimisht të anëtarëve dhe ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska dhe prezantimin e mesazheve kryesore të mbrojtura nga të gjithë palët e interesuara e përfshirë dhe të rëndësishëm për qytetarët, ekonominë, shtetin, kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...