Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Këshilli i Qytetit të Shkupit do të debatojë për ndarjen e subvencioneve për ndërmarrjet publike urbane

Shkup, 12 nëntor – Këshilli i Qytetit të Shkupit do ta mbajë sot seancën e 9-të të jashtëzakonshme, në të cilën do të diskutohet për ndarjen e ndihmës financiare (subvencione) për ndërmarrjet publike urbane, në drejtim të përballjes me pasojat financiare të shkaktuara nga kriza me koronën.

Me vendimin e parë, Këshilli do të diskutojë për transferimin e fondeve, të alokuara nga Buxheti i Qytetit të Shkupit, për subvencione për NQP “Shkup” – Shkup, ku ndahet ndihmë financiare e pakthyeshme për NQP “Shkupi” – Shkup në vlerë prej 45.000.000 denarëve, si dhe mjete nga Buxheti i Republikës së Maqedonisë së Veriut për vitin 2020, në vlerë prej 135.000,000.00 denarëve.

Këshilli i Qytetit të Shkupit do të diskutojë vendime të veçanta, ku me mjete nga Buxheti i Qytetit të Shkupit, për shkak të vështirësive në punën të shkaktuar nga kriza me pandeminë e koronës, duhet të ndahen subvencione në vlerë të përgjithshme prej 75 milionë denarëve, ose 40 milionë denarë për NP ” “Higjiena Komunale”, 15 milionë denarë për NP “Ujësjellës dhe Kanalizim” dhe 20 milionë denarë për NP “Parqe dhe Gjelbërim.

Për më tepër, Këshilli do të diskutojë edhe për vendimin për subvencionimin e NP “Parqe dhe gjelbërim” për furnizimin e dy sistemeve për detektimin e hershëm të zjarreve, për çka do të ndahet subvencion në vlerë prej 14.160.000 denarëve, si dhe për Vendimin për dhënien e pëlqimit të Listës së çmimeve të materialit mbjellës të NP “Parqe dhe Gjelbërim” – Shkup.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...