Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Këshilltari i Hotit: Merkel e Macron kanë përmendur fundin e vitit si përmbyllje e procesit të dialogut Kosovë-Serbi

Këshilltari i kryeministrit Avdullah Hoti, Xhavit Beqiri, ka zbuluar se kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, kanë thënë se dialogu Kosovë – Serbi duhet të përfundojë deri në fund të vitit.

Kështu tha ai në RTV Dukagjini, ku mes tjerash shtoi se dialogu duhet të përfundojë me njohje reciproke.

“Të gjitha tematikat që do të shtjellohen dhe të gjitha marrëveshjet tjera eventuale do të bien në ujë nëse nuk ka njohje nga Serbia. Kosova nuk ka asnjë obligim t’i përmbahet asnjë marrëveshjeje nëse nuk ka njohje nga Serbia”, tha ai.

Beqiri mes tjerash tha se nga Merkel dhe Macron është bërë e qartë se procesi i dialogut nuk duhet të jetë i pafund.

“Në takimin e ndërmjetësuar nga Merkel dhe Macron është bërë e qartë se ky nuk është një proces i pafund. Është përmendur edhe fundi i vitit si përmbyllje e procesit. Pra ka afat kohor se kur do të përmbyllet dialogu”, shtoi ai.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...