Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Kështu mund të duken qytetet në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2100

Ndërsa bota vazhdon përpjekjen e saj për të trajtuar ndryshimin e klimës, qytetet do të ndryshojnë përtej njohjes, sipas një eksperti.

Në një seri imazhesh të botuara të martën, shkencëtarja e Universitetit të Lancaster Serena Pollastri përshkroi parashikimet për të ardhmen e qyteteve të mëdha të Britanisë, duke përfshirë heqjen e të gjitha makinave nga rrugët tona deri në vitin 2100, transmeton Telegrafi.

Rrokaqiejt për thithjen e shiut dhe ndërtesat e gjelbra “të gjalla” do të mbijnë gjithashtu në të gjithë kombin, sipas përshtypjeve të artistes.

Imazhet tregojnë një horizont futuristik të Londrës, Mançesterit dhe Birminghamit dhe janë bërë së bashku me ndihmën e prodhuesit të akullores Ben dhe Jerry’s.

Pollastri, bashkëautor i Projektit të Ardhmërisë së Qyteteve të Ardhmërisë së Qeverisë së MB , u përpoq të imagjinonte se si do të dukej Britania brenda 80 viteve të ardhshme nëse Westminster vepron tani për të luftuar ndryshimin e klimës.

“Ne e dimë që nuk është vetëm e mundur por e nevojshme të rivlerësojmë seriozisht se çfarë të ardhme duam dhe si ta ndërtojmë atë”, tha ajo.

“Ne duhet ta bëjmë këtë duke pasur parasysh efektet e afërta dhe largpamëse të ndryshimit të klimës”.

Transporti i gjelbër dhe i arritshëm do të zëvendësojë shumicën e makinave dhe do të dërgojë punëtorë te puna e tyre.

Rrugët dhe parqet e makinave do të shndërrohen në një rrjet korridorësh të gjelbërt që lidhin parqet urbane me pyjet, ndërsa panelet diellore do të zbukurojnë çdo çati.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...