Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Këto kombe është pothuajse e pamundur të pushtohen

Në një moment apo në një tjetër, të gjithë kemi menduar se si do të ishte sikur të sundonim mbi të gjithë botën.

Unë do të isha një sundimtar dashamirës, ​​i rreptë, apo i drejtë?

Sidoqoftë, sipas një hulumtimi të vogël paraprak në forcat ushtarake të vendeve në të gjithë botën, janë gjetur 10 vendet më të mira që janë më të vështira për t’u pushtuar.

Zvicra
Zvicra ka dy përparësi kryesore kur bëhet fjalë për mbrojtjen nga pushtimi. E para është se askush në të vërtetë nuk dëshiron t’i pushtojë ata, transmeton Telegrafi. Ata kanë arritur të kalojnë nëpër dy luftëra botërore pa u pushtuar, plus pozicioni i tyre kryesisht neutral është një avantazh i madh. Ata kurrë nuk do të ishin aleati juaj, dhe nëse do t’i pushtonit ata – pjesa më e madhe e botës do të hidhej në mbrojtje të tyre.

Avantazhi i dytë është se çdo burrë në Zvicër ka trajnim bazë ushtarak pas të cilit duhet të mbajë armët. Pra, edhe pse forca e tyre aktuale ushtarake është e vogël (krahasuar me disa nga vendet e tjera në këtë listë), ata mund të mobilizojnë shpejt një ushtri të madhe.

Korea e Veriut
Koreja e Veriut është ‘fëmija i çmendur’ në zonën tuaj që duket disi i dobët, por asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të bëjnë nëse i afroheni në mënyrë të gabuar. Sigurisht, është e ditur se ata kanë një ushtri të madhe (1.2 milion ushtarë!), Por çështja kryesore është se ata kanë armë bërthamore dhe një gisht të fortë dhe të padurueshëm. Nëse doni të sundoni botën, duhet të siguroheni se ekziston një botë për të sunduar, dhe Koreja e Veriut mund ta përfundojë tërë këtë me arsenalin e tyre bërthamor.

Irani
Irani ka mbi 500,000 ushtarë aktivë dhe personel ushtarak. Kjo është një nga ushtritë më të mëdha në botë! Jo vetëm kaq, por i gjithë vendi është i mbuluar me male dhe shkretëtira, që do të thotë se opsionet tuaja për të pushtuar nga toka janë të kufizuara. Pika juaj e vetme e qasjes do të jetë përmes ajrit, por ata e kanë menduar atë. Kjo është shumë e vështirë që ndonjë nga avionët tuaj të afrohet me vendet strategjike para se të rrëzoheshin nga forca e tyre ajrore ose nga një prej qindra raketave tokë-ajër në dispozicion të Iranit.

Japonia
Japonia ka një nga mbrojtjet më të mëdha ushtarake që një vend mund të ketë – është një ishull. Kjo do të thotë që pikat e tua të qasjes ose do të ishin me ndihmën e një flote marine, ose një forcë të fortë ajrore. Dhe ashtu ndodh që ushtria e Japonisë të përqendrohet në ato dy gjëra të veçanta – mbrojtjen në ajër dhe në ujë. Shtoji kësaj faktin se ushtria e Japonisë është renditur vazhdimisht në 10 buxhetet më të larta ushtarake dhe shanset tuaja për të pushtuar Japoninë janë, minimale në rastin më të mirë.

Mbretëria e Bashkuar
Vendet që përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar janë të vendosura të gjitha në një ishull. Pra, që nga fillimi, ju jeni në disavantazh sepse mund të afroheni vetëm përmes detit ose përmes ajrit. Dhe, sigurisht, ata i kanë menduar gjërat, kështu që shumica e ushtrisë së tyre prej 100 mijë ushtarësh është e aftë pikërisht në ato lloj luftimesh. Plus, sigurisht që ndihmon që ata të bëjnë më të mirën për të qëndruar përpara lojës kur bëhet fjalë për teknologjinë ushtarake dhe spiunazhin – ata do ta dinë që do të vini!

Australia
Me të dy Japoninë dhe Mbretërinë e Bashkuar në këtë listë, ju tashmë e dini se çfarë vjen së pari! Australia është e rrethuar nga uji. Së dyti, është e vendosur në Hemisferën Jugore, kështu që pa marrë parasysh se nga e ka origjinën pushtimi juaj global, ju patjetër që do të bëni shumë luftime larg shtëpisë tuaj. Kostoja e furnizimit vetëm e forcave tuaja ka të ngjarë të jetë një problem i madh. 98% e popullsisë së vendit jeton përgjatë bregdetit, që padyshim do të thotë se Australia ka një nga vijat bregdetare më të mbrojtura në të gjithë botën. Dhe pastaj janë të gjithë merimangat dhe gjarpërinjtë helmues, gjithashtu.

Kanada
Kufijtë e Kanadasë përbëhen nga tre oqeane dhe Shtetet e Bashkuara. Pra, që nga fillimi, ose do të duhet të keni SHBA-në si një aleat, ose duhet të luftoni me ushtrinë tuaj nga bregdeti, ose oqeani. Dhe e gjithë kjo tashmë është një pikë e madhe grindjeje para se të mendoni se Kanadaja është vendi i dytë më i madh në botë. Ka shumë tokë për tu pushtuar.

Kina
Në Kinë, gjëja e parë që duhet të merrni në konsideratë është numri i madh i njerëzve. Sigurisht, ju mund ta pushtoni qeverinë, por do të duhen shumë për të pushtuar njerëzit. Gjithashtu, për shekullin e kaluar, Kina ka rritur vazhdimisht buxhetin e saj ushtarak dhe duke zgjeruar aftësitë e saj kur bëhet fjalë për luftë. Ajo është një superfuqi ushtarake, me 2.3 milionë ushtarakë aktivë plus 2.3 milionë njerëz rezervë. Buxheti i tij ushtarak është i dyti vetëm pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kina do të ishte një nga problemet tuaja më të mëdha në përpjekjen tuaj për të pushtuar botën.

Rusia
Rusia është vendi më i madh në botë. Ajo është pushtuar gjithashtu shumë herë, dhe çdo herë pushtuesit nuk ishin në gjendje të pushtonin tokën. Së pari Napoleoni, pastaj Hitleri, por asnjëri me të vërtetë nuk mund të sigurohej që ushtritë e tyre ishin në gjendje të zgjasnin dimrat e ftohtë dhe të egër.

Shtetet e Bashkuara
Sigurisht, superfuqia ushtarake globale do të ishte në këtë listë. A mund ta imagjinoni, qoftë edhe për një moment, se nuk do të ishin? Nëse të gjithë filmat nuk janë të mjaftueshëm për t’ju bindur se SHBA janë çmendur për ushtrinë e tyre, atëherë merrni parasysh këto fakte. SHBA ka buxhetin më të lartë ushtarak në botë. Shtetet e Bashkuara janë plot me qytetarë të çmendur posedues të armëve, kështu që edhe nëse arrini të përmbysni qeverinë, do të kishit shumë probleme për të kontrolluar njerëzit. Shtetet e Bashkuara kanë baza ushtarake në të gjithë botën, kështu që “kujdesi” për vetë vendin nuk do t’ju pengonte as të kujdeseni për tërë ushtrinë e tyre. Dhe, së fundmi, ata kanë në dispozicion gati 4,000 raketa bërthamore.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...