Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kina dërgon satelitin e parë për të testuar 6G-në

Kina ka lëshuar me sukses satelitin e parë në botë 6G në hapësirë ​​për të testuar teknologjinë e re.

Sipas BBC, sateliti i dërguar nga Kina ka shkuar në orbitë së bashku me 12 satelitë të tjerë nga Taiyuan Satellite Launch Center në Provincën Shanxi.

Teknologjia me shpejtësi të lartë është në fazat e provës dhe do të jetë një nga elementët thelbësorë të komunikimeve të gjeneratës së ardhshme.

Sateliti gjithashtu funksionon me një teknologji e cila do të përdoret për monitorimin e katastrofave që mund të shkaktojnë dëme të mëdha në tokë.

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar dhe pamjet e nisjes së satelit 6G, që është shoqëruar me brohorima nga stafi që ka punuar për këtë lëvizjes të radhës në teknologji.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...