Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kina lançon një satelit të ri për telekomunikacionin

Kina lançoi në orbitë një satelit të ri për telekomunikacionin mobil, i emërtuar “Tiantong 1-02”, nga qendra e lançimit satelitor të Xichang, në provincën Sichuan.

“Tiantong 1-02” është pjesë e një sistemi për komunikimin celular satelitor, zhvilluar dhe ndërtuar në mënyrë të pavarur nga Kina, i përbërë nga një segment hapësinor, një segment tokësor dhe një terminal përdorues, shkruan “Xinhua”.

Krijuar nga “China Academy of Space Technology”, sateliti synon të krijojë një rrjet mobil me një sërë lehtësirash tokësore për të ofruar, në të gjitha kushtet e motit, shërbime të komunikimit të qëndrueshëm dhe të besueshëm si zanor, mesazhe të shkurtra dhe të dhëna për përdoruesit në Kinë dhe zonat përreth, në Lindjen e Mesme, në Afrikë dhe rajone të tjera të ngjashme, si dhe në shumicën e zonave detare të Oqeanit Paqësor dhe Oqeanit Indian.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...