Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Kina më parë preferon mbylljen e TikTok-ut për SHBA-në se sa t’ia shes një kompanie amerikane

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për t’ia shitur biznesin blerësve të mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA-së, Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej, raporton reuters.

Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do ta bënte të dukej e dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti.

ByteDance njoftoi përmes një deklarate për reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTokun në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.

Dy burime thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...