Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kina miraton dy pajisje testimi antigjeni Covid-19

Rregullatori kombëtar i Produkteve Mjekësore të Kinës miratoi për daljen në treg të dy pajisjeve testimi antigjeni që mund të zbulojnë Covid-19 dhe të japin rezultate brenda 20 minutash.

Të zhvilluara nga dy kompani bioteknike, përkatësisht në Guangzhou dhe Pekin, këto produkte janë pajisjet e para të provës së antigjenit të aprovuar në Kinë për Covid-19, njoftoi Administrata Kombëtare e Produkteve Mjekësore, shkruan “Xinhua”.

Mjetet e testimit mund të zbulojnë shpejt raste pozitive kur ngarkesa virale është e lartë gjatë periudhës së infeksionit akut. Testimi i antigjenit nuk mund të përdoret vetëm për të identifikuar infeksionin, por duhet të kombinohet me teste të acidit nukleik dhe informacione të tjera diagnostikuese për të përcaktuar statusin e infeksionit.

Përveç dy kiteve të provës së antigjenit, Kina deri më tani ka aprovuar 24 reagentë zbulimi të acidit nukleik COVID-19 dhe 25 reagentë zbulimi të antitrupave.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...