Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi

Kina, partner i rëndësishëm në Gjermani

Kina është aktualisht partneri më i rëndësishëm tregtar për portin e Hamburgut, shkruan “Xinhua”. Kjo u deklarua nga kompania e menaxhimit të portit gjerman me rastin e edicionit të tretë të “China International Import Expo”, në Shangai.

Pjesëmarrja për herë të tretë në panairin tregtar kinez përmes Portit të Hamburgut përqendrohet në forcën globale të demonstruar në transportin detar, transportin hekurudhor, menaxhimin e stacioneve, shërbimet e kontenierëve dhe logjistikës.

Vitin e kaluar, porti gjerman, porti më i madh tregtar midis Kinës dhe Evropës, regjistroi një rritje prej 1.1% të fluksit të mallrave nga deti, duke arritur afërsisht 136.6 milionë tonë. Vëllimi i kontenierëve të trajtuar arriti në 9.3 milionë njësi, me 6.1% rritje me bazë vjetore, ndërsa transporti hekurudhor u rrit me 10.4%.

Postime të ngjashme

Po bisedohet për të drejtat e punëtorëve dhe pagën minimale

Z H

Sistemi efikas dhe transparent për financa publike është parakusht për rritjen ekonomike të çdo shteti

Z H

Vazhdojnë problemet për transportuesit në vendkalimin kufitar Evzoni

admin

Janë miratuar edhe 1,4 milionë euro për kërkesa nga linja e kredive pa interes

admin

Pa thirrje publike janë nënshkruar marrëveshje për furnizime publike në vlerë prej 11 milionë euro

Z H

Amvisëritë të marrin vauçerë për rrymë ose subvencionet t’i marrë drejtpërdrejtë furnizuesi

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...