Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Kontesti Sofje-Shkup, Bildt: Po zgjatet e ardhmja e Ballkanit për në BE

Shkup, 3 nëntor, zhurnal.mk – Ish-kryeministri i Suedisë dhe përfaqësuesi i posaçëm i BE-së në ish-Jugosllavi, Carl Bildt komentoi qëndrimin që e ka Bullgaria ndaj Maqedonisë së Veriut.

Sipas tij, kur secili vendos “të vërtetën e tyre historike” atëherë zgjatet e ardhmja evropiane për Ballkanin.

“Nëse përparimi i Ballkanit drejt BE-së varet nëse një shtet apo ndonjë shtet tjetër vendos një “të vërtetë historike”, atëherë jemi të sigurt se asgjë nuk do të ndodhë gjatë kohës së një gjenerate apo dy”, shkroi Bildt.

Kryeministri suedez e publikoi komentin në Twiter mbi postimin e ministres së MPJ-së bullgare, Ekaterina Zakharieva e cila për Reuters tha se Sofja insiston që Shkupi duhet ta pranojë të vërtetën historike nëse dëshiron të avancojë drejt BE-së.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...