Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Kosovë, Hoti: Qeveria e përkushtuar të hapë ambasadën në Jerusalem

Kryeministri Avdullah Hoti u shpreh se qeveria është e përkushtuar të hapë ambasadën në Jerusalem dhe të thellojë marrëdhëniet me Izraelin.

Kryeministri këto shkrime i bëri së fundmi, me ç’rast e falënderoi kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahun, i cili shkroi se e mirëpret marrëveshjen me Kosovën.

“Faleminderit z. Netanyahu! Qeveria ime është e përkushtuar të hapë ambasadën në Jerusalem, të vendosë marrëdhënie diplomatike dhe të thellojë marrëdhëniet dypalëshe”, shkroi Hoti në Twitter.

“Unë e mirëpres marrëveshjen me Kosovën për të qenë vendi i parë musliman që hap një ambasadë në Jerusalem. Serbia do të jetë vendi i parë që hap një ambasadë në Jeruzalem – pas përparimit historik me Emiratet e Bashkuara Arabe.”, shkroi Benjamin Netanyahu në Twitter.

Lajmi për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe Jerusalemit u bë i ditur më 4 shtator, në Zyrën Ovale nga presidenti amerikan, Donald Trump, pasi Kosova dhe Serbia, në prani të tij, nënshkruan një marrëveshje për normalizimin ekonomik.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...