Agjencia Zhurnal.KS
Bota Teknologji

Krijohet avioni me shpejtësi pesë herë më të madhe se ajo e zërit, arritja në SHBA për 90 minuta

Air Force One ka realizuar një avion supersonik, i cili pritet të dalë në treg në vitin 2025. Forca Ajrore e SHBA-së që merret me dhënien e kontratave të zhvillimit, ka zbuluar pamje mahnitëse ditën e sotme.

Fillimisht u punua për një avion të ngjashëm supersonik me bum të ulët Mach 1.8. Ai tërhoqi vëmendjen e Drejtorisë Presidenciale dhe Ekzekutive të Transportit Ajror (PE) të Forcave Ajrore të SHBA-së, për këtë u dha urdhri i realizimit të plotë të idesë.

Javën e kaluar u njoftua se Exosonic ka lëshuar një kontratë për të zhvilluar transportin ekzekutiv supersonik që mund të përdoret si Air Force One.

Ky projekt ështe në krye të lajmeve që nga ajo e javës së kaluar, se Korporata Hermeus me bazë në Atlanta, e cila po punon në një hiperzonik me 20 vende, premtoi të shpërndajë pasagjerë nga Nju-Jorku në Londër për 90 minuta, ka marrë investime nga e njëjta drejtori.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...