Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kryeministri i Armenisë injoron ultimatumin e qytetarëve

Kryeministri i Armenisë, Nikoll Pashinyan, i është përgjigjur negativisht thirrjes së popullit për dorëheqje. Dhe pse ditët e fundit atij i është bërë ultimatum për të lënë qeverinë, sërish ka refuzuar duke nxitur më shumë zemërim tek qytetarët.

Pashinyan është në presion dhe nga partitë opozitare dhe tani pritet që të zhvillohet një seancë urgjente në Parlament për të ardhmen politike të tij.

Në pritje të dorëheqjes së Kryeministrit, mijëra protestues prej ditësh kanë mbushur sheshet në Yerevan dhe kanë bërë thirrje “Nikoll është një tradhtar”, pasi janë kundër marrëveshjes së paqes me Azerbajxhanin dhe janë shprehur se do vijojnë të protestojnë deri kur të plotësohet kërkesa e tyre.

Protestat kundër qeveris po zhvillohen lidhur me marrëveshjen të nënshkruar me Azerbajxhanit për zonën e konfliktit Nago-Karabak.

Kjo pasi sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar me Rusisë, Arzerbajxhani do të mbajë të gjitha zonat që ka pasur dhe Armenia del e humbur.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...