Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Kryeministri i Armenisë: Nuk ka paqe, jemi pranë një katastrofe humanitare

Situata në Narogi –Karabag është pranë një katastrofe humanitare, ka deklaruar kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan.

Në takimin me ambasadorët e vendeve të huaja, Pashinyan tha se situata në frontin jugor ishte e tensionuar dhe se armëpushimi nuk u respektua, transmeton portal arbresh.info

Ai konfirmoi se Azerbajxhani shkeli marrëveshjen e armëpushimit të arritur në Moskë. “Menjëherë pasi armëpushimi hyri në fuqi, Azerbajxhani u përpoq të merrte qytetin e Gadrut,” tha ai, raporton Sputnik.

Sipas tij, në zonën e Gadrut, gjatë luftës, ushtria e Karabagut po kryen një operacion për të neutralizuar grupet e armikut.

“Në zonën e konfliktit të Karabakut, ne jemi afër një katastrofe humanitare, nëse jo në prag të një katastrofe humanitare.” Mënyra e vetme për të parandaluar këtë katastrofë është të njohim të drejtën e njerëzve të Nago-Karabakut për vetë- vendosmërinë dhe njohjen e pavarësisë, “tha Pashinyan.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...