Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Kullat e Urës së Çanakkalasë do të jenë më të larta se ato të Kullës së Eiffelit

Ura e Çanakkalasë e vitit 1915 në Turqinë veriperëndimore është rrugës së duhur për t’u bërë ura pezull më e gjatë në botë në mes të harkut, pasi tejkaloi lartësinë e Kullës së Eiffelit.

E vendosur për të lidhur Evropën dhe Azinë, arkitektura e urës është unike me ngjyrat, figurat dhe kullat e saj të përfunduara që ngjiten mbi 300 metra nga monumenti në Paris në të dy brigjet e Dardaneleve, një ngushticë në provincën e Çanakkalasë midis Deti Egje në jug dhe Detit të Marmarasë në veri.

Në formë për të simbolizuar një predhë artilerie si nder për Betejën legjendare të Luftës së Parë Botërore të Galipolit, spiralët do të jenë 318 metra të larta, me mes harku prej 2.023 metrash, duke simbolizuar 100-vjetorin e themelimit të Republikës së Turqisë.

Sipas Anadolu Agency, më nderim të flamurit turk, kullat do të shfaqin të kuqen dhe të bardhën ndërsa gjatësia totale e urës do të arrijë 4.608 metra.

Kur të mbarojë ura do të jetë një nga kryqëzimet më të rëndësishme në botë, me një hapje madhështore të planifikuar për 18 mars të vitit 2022. Ndërtimi ka vazhduar që kur ceremonia e nismës u ndoq nga presidenti, Recep Tayyip Erdoğan më 18 mars të vitit 2017.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...