Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Kush do të ligjërojë edukim seksual në shkollë?

Shkup, 3 dhjetor – Zhurnal.mk – Edukim gjithëpërfshirës seksual do të jetë pjesë e procesit mësimor vitin e ardhshëm shkollor 2021/2022. Qëllimi është që të rinjtë të kenë informata dhe të jenë të edukuar lidhur me barazinë gjinore, por edhe parandalimin e ngacmimeve seksuale dhe dhunës, informon Zhurnal.

“Në programet mësimore deri tani nuk është folur as për emocione, as për pranim personal, as për dhunë, as për ndërtimin e relacioneve dhe emocioneve me familjen, jashtë familjes, me moshatarët dhe me shoqërinë që jetojmë. Pikërisht këto janë tema që do të hyjnë në kurikulën e re”, thotë Milla Carovska, ministre e arsimit.

Bojan Jovanovski nga organizata joqeveritare HERA thotë se “Në 10-11 vitet e fundit rruga nuk ka qenë aq e thjeshtë. Nuk ka ekzistuar vullnet i mjaftueshëm politik, kemi patur mjaft obstruksione nga shkollat, nga institucione të ndryshme. Mirëpo, sot, gjërat paksa kanë ndryshuar”.

Nga sot ka filluar trajnimi i mësimdhënësve nga katër shkolla të cilat do të jenë pjesë e pilot programit për arsim gjithëpërfshirës seksual. Programi do të realizohet me nxënës të klasave të nënta, por jo si lëndë e veçantë, por temat do të integrohen në korniza të lëndëve të tjera.

“Të arrijmë të kujdesemi për përmbushjen e standardeve nga aspekti social dhe emocional në zhvillimin e fëmijëve, e gjithashtu të mundësojmë të kemi mjedis, gjegjësisht të përmbushim qëllimet e arsimit fillor, e ajo është të kujdesemi për zhvillimin gjithëpërfshirës të fëmijëve tanë”, thotë Ajsha Ajrullai nga Byroja për Zhvillim të Arsimit.

Hulumtimet tregojnë se shtetet ku edukimi seksual është pjesë e arsimit formal kanë përqindje më të ulët të shtatzënive gjatë moshës së mitur, të rinjtë më tepër kujdesen për shëndetin e tyre dhe më tepër njohin dhe paraqesin çdo lloj dhune.////Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...