Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Ky është pëllumbi më i shtrenjtë në botë, i shitur për 1.6 milion euro

Një pëllumb sportiv belg dy vjeç, më saktësisht një femër me emrin New Kim, u shit në ankand për një rekord 1.6 milion euro të Dielën, njoftoi shtëpia belge e ankandit Pipa.

Ofertat për pëllumbin tashmë arritën 1.32 milion euro javën e kaluar, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 1.25 milion euro, i cili u vendos në mars 2019 për pëllumbin sportiv belg Armando.

Në 30 minutat e fundit të tenderit, ndërkohë, një çmim rekord prej 1.6 milion euro u arrit të Dielën, në të cilin pëllumbi u shit.

“Ky çmim rekord është i mahnitshëm, veçanërisht pasi është një femër. Armando ishte një mashkull dhe ata zakonisht vlejnë më shumë se femrat sepse mund të japin më shumë pasardhës,” tha Nikolaas Gyselbrecht, CEO dhe themelues i shtëpisë belge të ankandit Pipa, e cila merret me punë duke shitur pëllumba sportivë.

Ai tha se New Kim është vetëm dy vjeç dhe ka garuar vetëm që nga viti 2018, kur ajo fitoi titullin e pëllumbit më të mirë të sportit të ri në Belgjikë.

Ofertimi filloi më 2 nëntor me një çmim fillestar prej 200 eurosh, por brenda 90 minutash oferta u rrit në 1.31 milion euro dhe çmimi u ofrua nga një grup tifozësh nga Afrika e Jugut.

Të Dielën, dy koleksionistë të pasur kinezë luftuan për të blerë një pëllumb të Ri Kim.

“Ne jemi në tronditje të plotë”, tha Kurt Van de Wouwer, familja e të cilit rrit pëllumba me shirita të gjatë dhe nga foleja e të cilit erdhi pëllumbi New Kim.

Në fund, New Kim shkoi te një nga garuesit kineze. Duhet të theksohet se zogjtë nga qendra tradicionale e këtij sporti në Belgjikë vlerësohen veçanërisht në Kinë.

Gyselbrecht thotë se asnjë vend në botë nuk ka aq shumë tifozë të pëllumbave sportivë sa Belgjika.

“Pra, këtu keni rreth 20,000 mbarështues të pëllumbave në një vend relativisht të vogël, që garojnë me njëri-tjetrin në një nivel shumë të lartë. It’sshtë si Liga e Kampionëve për ju,” tha ai, duke aluduar në një garë elitare të futbollit evropian të futbollit.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...