Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Ky mund të ishte imazhi tjetër i sfondit të Windows XP

Vera prodhoi mjaft fotografi me ngjashmëri të mahnitshme me imazhin e sfondit të Windows XP Bliss.

Nëse ende mund të mbani mend Windows XP, do të njihni gjithashtu “Bliss”: imazhi i famshëm standard i sfondit, i cili përbëhet nga një livadh jeshil me një qiell blu dhe disa re, transmeton Telegrafi.

Ajo që shumë nuk e dinë: Fotografia është një foto e vërtetë, e marrë në Napa-Sonoma, Kalifornia (SHBA) nga ish fotografi i National Geopgraphic, Charles Charles O’Rear në vitin 1996.

Ishte redaktuar vetëm shumë pak – për shembull, jeshilja u theksua më intensivisht, përndryshe mbeti kryesisht në origjinal.

“Green Idyl”, siç u quajt në gjermanisht, kishte një rezolucion prej 800 x 600 piksel dhe ishte me madhësi rreth 1.4 MB.

Por imazhi tjetër i një sfondi për një sistem operativ mund të vijë nga Austria nëse shikoni foton e Ernst Michalek.

Ai gjeti dhe fotografoi një pasardhës të denjë të Bliss në Saalfelden. Ai e ka quajtur atë “Austria Bliss” dhe e bën atë të disponueshëm për shkarkim nën një licencë CC.

Por kjo fotografi nuk është e vetmja gjë që ju kujton Bliss-in e Windows XP.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...