Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Ligjvënësit shfuqizojnë kualifikimin e disa anëtarëve të Këshillit Legjislativ

Ligjvënësit kinezë votuan të mërkurën për të miratuar një vendim mbi shfuqizimin e kualifikimit të anëtarëve të Këshillit Legjislativ të Rajonit të Posaçëm Administrativ të Hong-Kongut.

Në vendim thuhet se ligjvënësit që mbështesin të ashtuquajturën “pavarësi të Hong-Kongut” dhe kërkojnë ndërhyrje të jashtme në punët e Hong-Kongut, do të përjashtohen menjëherë.

Vendimi u miratua në sesionin e 23-të të Komitetit të Përhershëm të Asamblesë Kombëtare Popullore (AKP) të legjislaturës së 13-të, organi më i lartë ligjvënës i Kinës. Ky sesion mbylli punimet të mërkurën.

Vendimi rendit rrethanat që konsiderohen shkelje, si mbështetja e të ashtuquajturës “pavarësi e Hong-Kongut”, refuzimi i njohjes së sovranitetit të shtetit, kërkimi i ndërhyrjes në punët e Hong-Kongut nga vendet e huaja ose forcat e jashtme si dhe kryerja e veprimeve të tjera që rrezikojnë sigurinë kombëtare.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...