Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

LSDM: Në vend që të ndihmojnë, Mickoski dhe VMRO-DPMNE punojnë kundër sistemit shëndetësor

Shkup, 5 nëntor – Zhurnal.mk – Sot nga partia në pushtet LSDM, kanë akuzuar VMRO-DPMNE-në dhe Hristijan Mickoskin se po aktrojnë kinse po brengosen për shëndetin e qytetarëve dhe e keqpërdorin situatën serioze shëndetësore për qëllime dhe pikë ditore politike, informon Zhurnal.

NGa LSDM thonë se VMRO nga fillimi i krizës ka vepruar në mënyrë jokonstruktive, me obstruksione dhe kritika kundër atyre të cilët po luftojnë kundër armikut të padukshëm.

“Të vetëdijshëm se Ministria e Shëndetësisë mirë po menaxhon krizën, në vend se të ndihmojnë, Mickoski dhe VMRO-DPMNE bëjnë gjithçka që të pengojnë”, thonë nga LSDM.

Ata akuzojnë se po të mos bllokonte kuadri i VMRO-së huamarjen nga Banka Botërore, sot shteti do të kishte të pajisura 16 spitale të reja për Covid, informon Zhurnal.

“VMRO-DPMNE në Kuvend po e pengonte dhe ligjin për mbrojtje të popullatës nga sëmundjet ngjitëse, duke kushtëzuar me formimin e ndonjë komisioni paralel për sëmundje ngjitëse.

Derisa të gjithë janë të përkushtuar në luftën kundër pandemisë, VMRO-DPMNE përmes mjekut të tyre Vello MArkovski me lajme të rreme se korona virusi nuk është i rrezikshëm, i sabotoi masat për mbrojtje të shëndetit publik dhe i shqetësoi qytetarët”, thonë nga LSDM.

Ata akuzojnë se vet Mickoski ishte ai që nuk respektonte masat nga korona virusi dhe shkonte në fitnes qendra dhe kafene kur e njejta ishte e ndaluar ndërsa siç thonë, tani organizon tubime vetëm e vetëm për të mbrojtur ulësen e vet në pallatën e pardhë.

“VMRO-DPMNE dhe Hristijan Mickoski nuk dinë asgjë përpos destruktivitet dhe veprime në kundërshtim të interesave dhe shëndetit të qytetarëve”, thuhet në komunikatën e sotme të LSDM-së.///Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...