Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

LSDM: Vikend pa TVSH, domethënë kthimi i parave tek qytetarët

Shkup, 12 tetor, zhurnal.mk – Masa Vikend pa TVSH e cila po realizohet nga 10 deri 12 tetor paraqet nxitje të madhe për prodhimtarinë vendore, ndërkohë edhe paratë kthehen tek qyettarët, siguron kursim tek konsumatorët në formë të kthimit të të gjithë tatimit të vlerës së shtuar për produktet e blera vendore dhe IT pajisje, thonë nga LSDM, transmeton Zhurnal.

“Vetëm në ditën e parë të realizimit të kësaj mase, trefish është rritur konsumi i prodhimeve maqedonase, tregojnë të dhënat nga Drejtoria e të ardhurave publike. Sipas parashikimeve, përmes kësaj mase për tre ditë do të realizohen të ardhura afro 170 milion euro, ndërsa tek qytetarët do të kthehen së paku 17 milion euro përmes kthimit të TVSH-së”, thonë nga LSDM.

Nga atje thonë se vikendi pa TVSH po zbatohet për së pari herë në shtetin tonë, si pjesë e masave operative nga pakoja e katërt të masave antikrizë të miratuara nga Qeveria e udhëhequr nga LSDM.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...