Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

“Lulja inteligjente” çel në mes të Shkodrës

Në qendër të Shkodrës është vendosur një “Smart Flower” (Lule inteligjente) me panele diellore që prodhon energji nga dielli. Është “lulja” e parë në Shqipëri, që promovon energjinë e pastër, raporton A2news të mërkurën.

Çdo mëngjes, “lulja inteligjente” hapet automatikisht nga rrezet e para të diellit dhe mbyllet në mbrëmje.

Energjia që prodhon do shërbejë për të furnizuar qendrën e shërbimeve të ujësjellës-kanalizimeve që ndodhet në qendër të Shkodrës.

Shkodra është qyteti i parë që do të implementojë këtë risi në prodhimin e energjisë së pastër.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...