Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Macron për Ballkanin Perendimor: Reformohuni dhe ndihmoni ta luftojmë terrorizmin

Shkup, 11 nëntor, zhurnal.mk – Franca e mbështetë perspektivën evropiane të vendeve nga Ballkani Perendimor dhe pret që vendet nga Ballkani Perendimor të dëshmojnë angazhimin në tre fusha, deklaroi presidenti francez Emanuel Macron në suaza të Procesit të Berlinit përkushtuar Ballkanit Perendimor, transmeton Zhurnal.

“E para, e një rëndësie thelbësore e vendeve nga Ballkani Perendimor është të përforcojnë bashkëpunimin e tyre. Pikërisht për këtë, e mbështes iniciativën për krijimin e tregut të përbashkët rajonal, bazuar në normat dhde principet të Bashkimit Evropian, përfshirë edhe në katër liritë e Bashkimit Evropian. E përshëndes miratimin e sotëm të kësaj iniciative nga liderët e gjashtë vendeve. E dyta, presim nga Ballkani Perendimor, nga vendet që e përbëjnë këtë rajon, që ti përshpejtojnë reformat strukturore me aksent në reformat fundamentale siç janë shteti i së drejtës dhe qeverisja ekonomike. E patjetërsueshme është të arrihet përparim në këto lëmi që të afrohet rajoni drejt Bashkimit Evropian. E treta, është e patjetërsueshme edhe mbështetja e vendeve nga Ballkani Perendimor që të na ndihmojnë më mirë të luftojmë kundër terrorizmit. Deri sa rreziku po bëhet edhe më i madh, si në BE ashtu edhe në rajonin e Ballkanit, bashkëpunimi i përforcuar dhe porositë e qarta të dërguara deri te shoqëritë tona do të jenë interes i përbashkët për të gjithë ne”, tha Macron.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...