Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Maricic: Qeveria nuk i është përgjigjur ende Strasburgut në lidhje me abolimet e Ivanov

Shkup, 5 dhjetor – Duke folur në Sitel, Ministri i drejtësisë Bojan Mariçiç tha se qeveria nuk ishte përgjigjur ende në gjykatën e Strasburgut mbi abolimet e ish-presidentit Gjorge Ivanov dhe afati përfundon në 18 dhjetor.

“Unë pres që në dy javët e ardhshme, në një nga seancat e ardhshme, kjo çështje do të diskutohet dhe do të arrihet në një përfundim. Ne jemi duke punuar në analizën e të gjitha fakteve dhe argumenteve që na kanë ardhur, duke përfshirë atë që u vendos kohët e fundit dhe Gjykatën Kushtetuese në lidhje me nenin 11a, i cili lidhet drejtpërdrejt me çështjet para Strasburgut,” tha Mariçiç.

Ministri tha se para datës 18 dhjetor do të shpallet cili është vendimi dhe si duhet proceduar.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...