Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Mariçiq – Zhbogar: BE-ja do të përfshihet në të gjitha reformat në gjyqësi

Shkup, 7 shtator – Hapja e Kapitullit 23 ishte në fokus të takimit të sotëm në Shkup midis ministrit të Drejtësisë Bojan Mariçiqit dhe euroambasadorit Samuel Zhbogarit, në të cilin Mariçiqi potencoi se misioni i tij kryesor në Ministrinë e Drejtësisë është ndërtimi i gjyqësisë së pavarur dhe të paanshme.

Ai e prezantoi strategjinë dhe agjendën e tij në Ministrinë e Drejtësisë dhe potencoi se në të gjitha reformat në fushën e drejtësisë do të kërkojë edhe bashkëpunim nga ana e Bashkimit Evropian.

Ministri Mariçiqi, informojnë nga Kabineti i tij, ka theksuar se pritjet e opinionit për përforcim të përgjegjësisë dhe transparencës, si dhe veprim më dinamik të prokurorisë dhe gjyqësisë është prioritet i cili mendon se është një sfidë më e madhe për përmbushjen e agjendës së tij.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...