Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Marrëveshja, DASH: Siguria dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor mbeten qëllimet kryesore të SHBA-së

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes së Kosovës dhe Serbisë gjatë ditës së djeshme.

Në reagimin e tyre thuhet se Shtetet e Bashkuara e përgëzojnë kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për marrëveshjen që ata e cilësojnë si historike.

Nga DASH deklarojnë se kjo marrëveshje vendos një ton të ri pajtimi në ndjekjen e progresit për Ballkanin Perëndimor.

“Shtetet e Bashkuara riafirmojnë mbështetjen e tyre për negociatat e vazhdueshme midis Kosovës dhe Serbisë në drejtim të normalizimit gjithëpërfshirës të marrëdhënieve”.

“Ne gjithashtu përgëzojmë Kryeministrin Hoti për arritjen monumentale të normalizimit të lidhjeve dhe njohjes së ndërsjellë midis Kosovës dhe Izraelit si dhe Presidentin Vuqiç për angazhimet e Serbisë për të hapur një zyrë tregtare dhe për të zhvendosur Ambasadën e saj në Jerusalem. Këto hapa të guximshëm do të rrisin paqen midis partnerëve tanë në Evropë dhe Lindjen e Mesme”.

“Siguria, stabiliteti dhe prosperiteti në të gjithë Ballkanin Perëndimor mbeten qëllimet kryesore të Shteteve të Bashkuara. Me mbështetjen e presidentit Donald Trump, kryeministri Hoti dhe presidenti Vuçiq kanë bërë hapa të mëdhenj drejt këtij vizioni të përbashkët”, thuhet në reagim.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...