Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Masat anti-COVID, kështu do të festohet Viti i Ri në Shqipëri

Komiteti teknik i ekspertëve vendosi të mos ndryshojë masat kufizuese të marra tre javë më parë me qëllim parandalimin e pandemisë së koronavirusit.

Në konferencën për median, Komiteti Teknik i Ekspertëve i konsideroi efikase masat e marra.

Do të vijojnë të ndalohen grumbullimet me më shumë se 10 persona në vende të hapura dhe të mbyllura

Do të ndalohen mbledhjet partiake dhe tubimet

Do të ndalohen konferencat, ceremonitë e festave, ceremonitë martesore dhe organizimet përtej atyre familjare të ceremonive mortore, deri në një urdhër të dytë”

Do të vijojë

–Kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri në orën 06:00, përjashtim emergjencat dhe rastet e punës.

–Kufizimi i bareve, restoranteve përvec shërbimeve delivery

-Administrata me punën në shtëpi.

-Mësimi online në universitete.
– Mësimi i alternuar në shkolla.

Ekspertët kërkuan kujdesin e qytetarëve për festat e fundvitit dhe kujtuan se nuk do të lejohen grumbullimet me më shumë se 10 vetë.

Mjeku Tritan Kalo shpjegoi se kur raportohet një viktimë nga covidi dhe kur një jo.

Vonesa e përgjigjeve të tamponëve është një shqetësim për qytetarët dhe komiteti teknik garantoi se testet e shpejta do të jenë gati brenda dhjetorit.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...