Agjencia Zhurnal.KS
Showbiz

Mbretëresha Elizabeta del për herë të parë nga izolimi pas shtatë muajsh – duket elegante me pallton e saj ngjyrë rozë

Mbretëresha po kryen sot angazhimin e saj të parë publik jashtë një rezidence mbretërore në shtatë muaj, pasi për herë të fundit doli jashtë kur pandemia nuk kishte kapluar globin.

94-vjeçarja u bashkua me nipin e saj, Dukën e Kembrixhit në Laboratorin e Shkencës dhe Teknologjisë së Mbrojtjes (Dstl) në Porton Down afër Salisbury për të takuar shkencëtarët që ofrojnë mbështetje jetësore në përgjigjen e Mbretërisë së Bashkuar ndaj shpërthimit të virusit Covid-19.

Dyshja mbretërore po njiheshin gjithashtu me stafin e përfshirë në reagimin e shpejtë ndaj sulmit të helmimit Novichok në Salisbury në vitin 2018, shkruan DailyMail.

Është hera e parë që Mbretëresha ka ndërmarrë një dalje jashtë rezidencës mbretërore, jashtë familjes së saj të stafit të reduktuar – të quajtur HMS Bubble – për të kryer detyrat e saj si krere e shtetit që para periudhës së bllokimit.

Madhëria e saj fluturoi për në vendin e caktuar me një helikopter, ndërsa Princi William arriti me veturë.

Mbretëresha nderoi kapitenin Sir Tom Moore për mbledhjen e fondeve në korrik në zonën e Kalasë Windsor, ku ajo gjithashtu ruajti një mini-distancë shoqërore me njerëzit përreth.

Ajo kaloi periudhën e izolimit në rezidencën e Berkshire për sigurinë e saj, por ka qenë e zënë pas dyerve të mbyllura, duke kryer audienca telefonike, video-thirrje dhe duke shkruar letra zyrtare.

Masat paraprake të rritura të sigurisë u morën përpara vizitës për të mbrojtur Mbretëreshën kundër coronavirusit.

Të 48 personat që duhej të viheshin në kontakt të ngushtë me mbretëreshën dhe dukën u testuan për COVID-19 nga Dstl.

Grupet e vogla të atyre që morën pjesë në vizitën mbretërore u detyruan të qëndronin dy metra larg për shkak të distancimit shoqëror.

Mbretëresha arriti gjithashtu veçmas nga William.

Një zëdhënëse e Pallatit Buckingham tha: “Këshillat specifike janë kërkuar nga familja mjekësore dhe palët përkatëse, dhe të gjitha masat e nevojshme paraprake të marra, duke punuar ngushtë me Dstl”.

Por fejesa në Salisbury vjen mes një ringjalljeje të virusit, pasi vendi lufton me një valë të dytë dhe kufizime më të rrepta për disa zona.

Mbretëresha, djali i madh i së cilës është Princi i Uellsit ishte i infektuar me coronavirus në valën e parë të pandemisë COVID-19.

Ajo e siguroi vendin se virusi do të kapërcehej, duke u thënë njerëzve që ishin në izolim: “Ne do të takohemi përsëri”.

Postime të ngjashme

Motra e Dua Lipës, Rina bëhet imazh i fushatës së re reklamuese të pijes “Coca-Cola”

S.B.

Princi Harry me punë të re në organizatën bamirëse “BetterUp”

S.B.

Ka vdekur aktori George Segal

S.B.

Bebe Rexha dhe marka e atleteve “Puma” bashkëpunojnë në koleksionin “Power”

S.B.

Kim Kardashian ndërton një qytezë në miniaturë në rezidencën e saj luksoze në Kaliforni

S.B.

Dua Lipa së shpejti do të sjellë një këngë të re, shpreson të mbajë turne në shtator

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...