Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Mbretëresha Elizabetë shihet për herë të parë me maskë në publik

Mbretëresha është fotografuar me maskë fytyre në publik për herë të parë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

Të Shtunën, Mbretëresha u fotografua në kishën e Westminster për të shënuar 100 vjetorin e një historisë të njohur nga anglezët si “Luftëtari i Panjohur”, një ushtar anonim që luftoi në Luftën e Parë Botërore.

Trupi, eshtrat e të cilit nuk janë identifikuar, përfaqëson ushtarët britanikë që vdiqën ndërsa shërbenin për vendin e tyre.

Ajo u soll nga Franca për t’u varrosur në Angli më 7 nëntor 1920.

Mbretëresha bëri një vizitë në varr për të shënuar 100 vjet që nga varrosja dhe, në përputhje me udhëzimet e qeverisë, vuri maskë fytyre për këtë rast.

Kreu i shtetit u fotografua duke lënë një buqetë me lule tek varri ndërsa kishte veshur një pallto të zezë dhe një kapelë me një maskë të zezë që besohet se është bërë nga Angela Kelly, këshilltarja dhe kuratorja e saj personale.

Kishte një shërbim të shkurtër për të shoqëruar rastin, ku morën pjesë Dr David Hoyle, Dekani i Westminster, dhe kalorësia e saj në krye me Nënkolonel Nana Kofi Twumasi-Ankrah.

Ngjarja shënon angazhimin e parë publik të Mbretëreshës që nga marsi.

Mbretëresha kishte veshur një maskë të zezë për fytyrën me një zbukurim të bardhë për këtë rast.

Dr Hoyle vazhdoi: “Ky është një moment ku kisha bën punën e saj si vend adhurimi kombëtar. Historia e një luftëtari të panjohur na prek të gjithëve. Është shumë e vështirë për të gjitha kishat të mbyllin dyert e tyre, kjo shkon kundër gjithçkaje që ne jemi shuguruar për të bërë, që është të mbledhësh njerëzit së bashku”.

“Ashtu si kaq shumë komunitete, ne jemi të ndarë dhe kjo është e vështirë. Është shumë e veçantë për Madhërinë e saj ta bëjë këtë, duke pasur parasysh kufizimet aktuale” shtoi ai.

Vizita vjen pasi Mbretëresha u kritikua për mos veshjen e fytyrës në Tetor kur ajo vizitoi Laboratorin e Shkencës dhe Teknologjisë së Mbrojtjes.

Mbulesat e fytyrës janë të detyrueshme në MB në disa ambiente të brendshme, duke përfshirë vendet e adhurimit, supermarkete dhe transportin publik.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...