Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Me 55 vota “për”, asnjë “kundër” kuvendi votoi ribalancin e buxhetit për vitin 2020

Shkup, 4 nëntor, Zhurnal.mk – Disa minuta pas mesnate me 55 vota “për”, asnjë “kundër” dhe 24 “të përmbajtur” deputetët votuan propozim ndryshimin e buxhetit për vitin 2020.

Nga mjetet e planifikuara në buxhet mes tjerash parashihet realizimi i pakos së katër të masave anti-krizë në vlerë prej 470 milion euro për mbështetje të qytetarëve dhe bizneseve për menaxhim me pasojat shëndetësore dhe ekonomike të shkaktuara nga koronavirusi.

Nga ky ribalanc varet pakoja e katërt e masave antikrizë. Me ribalancin e buxhetit të ardhurat e përgjithshme kapin vlerën 196.3 miliard denarë, apo 3.1 miliard euro. Deficiti buxhetor kap vlerën prej 56.6 miliard denarëve, apo 920 milion euro, gjegjësisht 8,4 përqind nga brutoprodhimi vendorë. /KlanMacedonia

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...