Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Me plazmën e gjakut janë trajtuar rreth 70 pacientë, rritet numri i donatorëve të paraqitur

Shkup, 1 shtator, zhurnal.mk – Instituti i Mjekësisë së Transfuzionit informon se deri më tani janë siguruar 88 njësi të plazmës rikuperuese, nga gjithsej 53 dhurues.

Rreth 70 pacientë trajtohen me plazmë gjaku. Aktualisht, struktura ka 16 njësi të plazmës rikuperuese gati, nëse ndonjë pacient ka nevojë për trajtim.

“Numri i dhuruesve të plazmës rikuperuese nga njerëzit e kuruar nga coronavirusi po rritet çdo ditë. Altruizmi i tyre i lartë është të ndihmojnë pacientët me pamje të theksuar klinike të sëmundjes Covid-19. Unë i nxis të gjithë pacientët e kuruar të dhurojnë plazmë gjaku për të ndihmuar pacientët që aktualisht po luftojnë me virusin”, tha drejtori i institucionit, Sedulla Useini.

Vetëm pacientët e kuruar nga coronavirusi mund të dhurojnë plazmë gjaku. Ata duhet të aplikojnë përmes formularit elektronik në faqen e internetit të Institutit të Mjekësisë së Transfuzionit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...