Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Me vetëm 1178 km të përshkruara del në ankand Golfi i prodhuar më 1980

Një Golf i prodhuar më 1980 dhe me vetëm 1187 km të përshkruara do të dalë në ankand gjatë javës së ardhshme.

Shtëpia e Ankandeve Silverstone do të vë në ankand veturën e veçantë të vitit 1980 Mk1 Volkswagen Golf, transmeton KOHA.

Por, si ka arritur që kjo veturë të kishte kaq pak kilometra të përshkruara.

Ishte blerë e re në Holandë nga një person në Britani të Madhe, i cili në atë kohë përfitoi nga çmimet e lira të makinave në Kanalin Anglez, duke e porositur makinën përmes një tregtari në Holandë, shkruan Autoweek.

Arsyeja e dytë raportohet të jetë se pronari tashmë kishte një veturë për ta përdorur në përditshmëri, por donte një veturë të re që ta ruante dhe ta përdorte pasi i vjetri të konsumohej.

Britaniku kishte udhëzuar Freddie Taubin të FT Motors në Cornwall, që ta porosiste Golfin përmes një përfaqësie holandeze dhe ta dorëzonte atë në Cornwall.

“Nuk jemi të sigurt se pse, por Taub kishte vendosur se do të ishte ide më e mirë për ta marrë makinën ai personalisht dhe t’ia dorëzonte klientit në Cornwall përmes Calaisit, gjë të cilën e bëri siç duhet”, thuhet në njoftimin e ankandit Silverstone.

Pasi arriti në shtëpinë e saj në Cornwall, Golf GLD iu dha Waxoyl, dhe për shkak se Golf-i i parë ishte ende funksional, GLD u vendos në garazh dhe u mbyll për 20 vjet.

Golf GLD kishte bërë në total dy udhëtime gjatë 20 viteve të para: Njërën për një servisim të motorit, dhe tjetrën pothuajse 20 vjet pas blerjes kur ishte dërguar për testim. Në këtë kohë ai kishte vetëm 902 km të përshkruara.

Dhe për këtë arsye ky Golf ishte shitur më 1999, kur një koleksionues e kishte blerë. Dhe blerësi i dytë i kishte bërë më pas pjesën tjetër të kilometrave.

“Golfi i vogël kishte tërhequr vëmendje të madhe me pronarin e ri (siç ka tani) dhe ishte paraqitur në ballinën katër faqesh të ‘VW Motoring’ në gushtin e vitit 200”, thotë Shtëpia e Ankandave.

Golfi me naftë do të dalë në ankand gjatë kësaj, me dokumentacion shtesë dhe dy palë çelësa.

Silverstone nuk ka publikuar shumën me të cilën ai do të do të dalë në ankand.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...