Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Mercedes 300SL Gullwing i “restauruar” – duket një veturë perfekte, sikurse të ishte prodhuar sot

Çdo makinë meriton trajtim adekuat, veçanërisht kur bëhet fjalë për modele të rralla siç është sigurisht Mercedes-Benz 300SL Gullwing.

Mercedes 300SL Gullwing është një veturë e rëndësishme për historinë e të gjithë industrisë së automobilave dhe është prodhuar në vetëm 3,258 kopje.

Ajo është një veturë e bukur sportive, nga të parat në histori që përdor një sistem mekanik të injektimit të karburantit. Një kopje e kësaj kryevepre të vërtetë është restauruar plotësisht.

Restaurimi u bë nga ekspertët e kompanisë Thornley Kelham, dhe pronari kishte “vetëm një kërkesë”, ai donte që makina të ishte në gjendje perfekte dhe në një ngjyrë që nuk është argjend, raporton Autoblog.

Një inspektim i hollësishëm zbuloi se ai kishte përjetuar një përplasje ballore, prandaj u përdorën pjesë të Roadster. Për fat të mirë, shasia ishte në gjendje të mirë, kështu që nuk u kërkua rindërtim i saj. Sidoqoftë, motori 3.0 litërsh kërkonte një rifreskim të plotë.

Shumë nga pjesët origjinale u blenë të reja, duke përfshirë një numër përbërësish mekanikë, përfshirë edhe dritat e brendshme.

Kompania vlerëson se një shumë prej gjashtë shifrash është caktuar vetëm për pjesët e saj.

Rezultati përfundimtar është vërtet mbresëlënës sepse 300SL duket sikur sapo doli nga linja e prodhimit – mbase edhe më i mirë.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...