Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Meta: Miratoni sa më parë dhe me konsensus ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, nëpërmjet një postimi në Facebook, i ka bërë apel Këshillit Politik për reformën zgjedhore që të miratojë sa më parë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Ai ka thënë se këto ndryshime duhen të bëhen me konsensus dhe duke respektuar marrëveshjen konsensuale të 5 qershorit.

Presidenti Meta ka thënë se e mbështet edhe propozimin e opozitës që për nisma ligjore që nuk ka dakordësi t’i drejtohen edhe ODIHR-t.

Postimi i plotë:
Tani që data e zgjedhjeve është dekretuar pas konsultimit me forcat politike, është domosdoshmëri që Këshilli Politik të realizojë sa më parë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, me konsensus dhe duke respektuar pikë për pikë Marrëveshjen konsensuale të 5 qershorit.
Kërkesa legjitime dhe parimore e opozitës për të kërkuar ekspertizën e ODIHR nuk duhet refuzuar.
Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë domosdoshmëri absolute për çeljen e negociatave.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...