Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Mijëra bjellorusë në rrugë për shkak të vdekjes së një aktivisti

Protestuesit thonë se Roman Bondarenko vdiq sepse u rrah nga forcat e sigurisë, autoritetet i mohojnë akuzat.

Mijëra njerëz, me qirinj dhe lule, dolën në rrugët e Minsk të enjten në mbrëmje për të mbajtur zi për vdekjen e një protestuesi 31-vjeçar kundër autoriteteve Bjelloruse, të cilët thuhet se ishin rrahur rëndë nga forcat e sigurisë dhe vdiqën në spital.

Aktivistët në rrjetet sociale njoftojnë se shumë Bjellorusë janë në rrugë të premten për shkak të vdekjes së Roman Bondarenko, raporton Reuters, transmeton Zeri.info

Dëshmitarët thonë se Bondarenko u arrestua pasi u shty me njerëz me rroba civile, të cilët erdhën në shesh lojërash për të hequr shiritat kuq e bardhë që përfaqësonin një lëvizje proteste kundër Presidentit të vjetër Alexander Lukashenko.

Ministria e Brendshme Bjelloruse mohon përgjegjësinë për vdekjen e aktivistit dhe thotë se ai u vra gjatë përleshjeve me civilët.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...