Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Miloshoski: Maqedonia të ndërtojë qëndrim dhe të tregojë se kemi vija të kuqe kundrejt memorandumit me Bullgarinë

Shkup, 2 nëntor – Deputeti i VMRO-DPMNE Antonio Milososki tha se Maqedonia duhet të ndërtojë një pozicion të përbashkët dhe linjat e kuqe kombëtare kundër memorandumit të Bullgarisë.

– Ne duhet të dënojmë me forcë qëndrimin e Sofjes zyrtare të theksuar përmes memorandumit të tyre me të cilin ata ndërhyjnë në mënyrë të padrejtë në identitetin kombëtar, gjuhësor dhe kushtetues të një vendi fqinj. Unë dua të mbledh Komisionin e Politikës së Jashtme të mërkurën. Pres që përfaqësuesit e shumicës qeverisëse të jenë të pranishëm dhe që të gjithë të ndërtojmë një qëndrim që memorandumi Bullgar të dënohet. Me një qëndrim të tillë, unë besoj se do të ruajmë dinjitetin tonë, dhe gjithashtu do të përmirësojmë pozitat e Republikës së Maqedonisë në marrëdhëniet maqedono-bullgare. Ne duhet të tregojmë forcë dhe qëndrim, dhe si Kuvend duhet të tregojmë se kemi vija të kuqe – thotë Milososki.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...