Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Ministri Shaqiri: Sigurimi i e-shërbimeve, ofruar qytetarëve dhe bizneseve është me rëndësi të veçantë

Shkup, 10 nentor – Sigurimi i e-shërbimeve, ofruar qytetarëve dhe bizneseve është me rëndësi të veçantë, ashtu si dhe përforcimi i kapaciteteve institucionale në procesin e transformimit digjital.

Me projektin e finansuar nga Bashkimi Evropian, nëpërmjet programit IPA 2017-të ,,Përforcimi i e-Qeverisë”, i cili filloi në gusht të vitit 2020-të, MSHIA-ja do të zhvillojë shërbime të reja elektronike ofruar qytetarëve dhe bizneseve – pikërisht për këtë projekt, sot u miratuan konkluzionet dhe instruksionet e dhëna ndaj institucioneve të cilët janë të përfshirë në projektin e seancës qeveritare.

Projekti do të implementohet në 3 vitet në vijim

për zhvillimin e 135 e-shërbimeve të reja, ofruar qytetarëve dhe bizneseve,

digjitalizimi i regjistrave themelorë, të nevojshëm për procesimin e tyre dhe

përforcimin e kapaciteteve të shërbimeve kualitative në institucione.

Përdoruesit, do të kenë mundësinë t’i paguajnë taksat administrative dhе tarifat e e-shërbimeve me kartela pagesore; të parashtrojnë kërkesa dhe të marrin dokumente të vlefshme, të nënshkruara në mënyrë elektronike ose dokumente të vulosura nga ana e institucioneve si ofrues të shërbimeve.

të rritet numri i e-shërbimeve,

do të reduktohet koha, si dhe mjetet e duhura të përdoruesve në interaksion me organet publike,

do të rritet efikasiteti dhe efektiviteti i institucioneve.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...