Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Mjekët Specialist: Nuk është etike që specialist pa sigurim shëndetësor të punojë në Covid Qendrën

Shkup, 12 nëntor, zhurnal.mk – Shoqata e Mjekëve Specialist me letër të hapur iu drejtuan opinionit dhe kryeministrit Zoran Zaev duke thënë se është në kundërshtim me parimet njerëzore që të kërkohet specialist të punojë në Covid Qendrën pa sigurim shëndetësor.

“E drejta e jetës dhe shëndetit është e garantuar me konventat për të drejtat e njeriut, dhe specialistët privat nuk duhet të përjashtohen nga kjo”, thuhet në letrën e drejtuar.

Aty shtohet se puna e secilit duhet të pranohet dhe se duhet të ketë kujdestari të paguara për secilin specialist deri në fund të specializimit.

“Deri kur shteti dhe ministria do të lejojnë dhe tolerojnë që specialisti të jetë në fund të sistemit shëndetësor. Deri kur duhet të bëjmë thirrje publike për t’i marrë të drejtat dhe kushtet që na takojnë. Specialistët privat duhet të shërojnë pacientë në spitale, por nëse ata janë pacientë potencia, atëherë për ata nuk ka sigurim shëndetësor”, thonë nga kjo shoqatë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...