Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Momenti i arrestimit të “bosit” të drogës në Angli, në pranga edhe dy shqiptarë

Një i dyshuar si organizatori i një rrjeti të fermave të kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë një strukturë prej 1 milion paund në Coventry është arrestuar.

Pamjet tregojnë se si oficerët e Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) hynë me forcë në një pronë në Birmingham për të arrestuar shtetasin vietnamez 33-vjeçar mëngjesin e kësaj të mërkure.

Ai u ndalua nën dyshimin e komplotit për të prodhuar dhe shpërndarë kanabis, ndërsa bashkëpunëtori i tij 24 vjeçar u arrestua gjithashtu dhe tani po merret në pyetje.

Arrestimet pasojnë bastisjet në një seri ambientesh në të gjithë vendin që po përdoreshin për të kultivuar kanabis, duke përfshirë një ish-klub nate tre-katësh në qendër të qytetit Coventry, gjatë një operacioni të NCA në 15 tetor.

Atëherë u zbuluan 1.000 bimë, me vlerë rreth 1 milion paund, ndërsa u përshkrua si “një nga rritjet më të mëdha të zbuluara ndonjëherë nga NCA”.

Tre persona u arrestuan dhe u akuzuan për prodhimin e një droge të klasit B pas bastisjes.

Shtetasi shqiptar Andi Qani, 24 vjeç dhe shtetasi vietnamez Cao Van Vu, 31 vjeç, u paraqitën para Gjykatës së Magjistraturës në Coventry të nesërmen ku u caktua paraburgimi deri në paraqitjen e tyre të radhës në Gjykatë më 12 nëntor.

Njeriu i tretë, shtetasi shqiptar Adrian Lleshaj, i kapur, rezultoi të ishte në kërkim nga autoritetet gjermane i akuzuar për grabitje.

28-vjeçari u dërgua në Gjykatën e Magjistraturës në Ëestminster për të kryer procedurat e ekstradimit.

Fermat e tjera të dyshuara për lidhje me grupin e krimit përfshijnë një të bastisur nga Policia e Ëest Midlands në vendin e një pubi të vjetër në Hockley, Birmingham, në shtator, dhe një tjetër të gjetur nga Lancashire Police në një ish-hotel.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...