Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Moratoriumi për kafshët ekzotike në Kinë/ Besohet se konsumimi i gjitarëve të egër ndikoi në përhapjen e Covid-19

Me përhapjen e infeksionit të kovidit-19 në vend dhe tashmë të 50 milionë vetave të tjerë në mbarë globin, Kina vendosi në shkurt të ndalojë shitblerjen e kafshëve ekzotike.

Shkencëtarët besojnë se koronavirusi i ri e pati origjinën te lakuriqët e natës dhe mund të jetë përcjellë te njerëzit nëpërmjet një specieje të ndërmjetme si gjitarët pangolin.

Si vatër fillestare e koronavirusit u identifikua tregu i kafshëve të egra në qytetin e Uhanit.

Prokuroria kineze njoftoi se në nëntë muajt e parë ka ndjekur penalisht më shumë se 15 mijë persona që provuan të shkelin moratoriumin e qeverisë,duke deshmuar serioizitet ne ndjekjen e ketij problemi.

Sfidë tashmë janë bërë shitjet nga interneti që po përdoren në mënyrë klandestine.

Në muajin shkurt, Pekini bëri të ditur se do e rishikojë kornizën e vet ligjore për këtë fushë.

Do ndalohet konsumimi i disa kafshëve të egra, por do vazhdojnë përjashtimet për qëllime mjekësore, siç është shitja e zhguallit të pangolinëve, kockat e leopardëve, lëkura e elefantit, dhe vreri i arinjve që disa mjekë tradicionalë kinezë besojnë se kurojnë sëmundje të ndryshme.

Në muajt e pandemisë, Kina ka regjistruar mbi 90 mijë të prekur nga kovidi-19 dhe raste sporadike vijojnë të identifikohen , ndërsa mbi 4,700 veta raportohen zyrtarisht të kenë mbetur viktima të koronavirusit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...