Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Musk thotë se anija e tij kozmike do të shkojë në Mars për dy vjet

Themeluesi i “SpaceX”, Elon Musk, ka shprehur ambiciet që gjenerata e re e anijeve kozmike të arrijë në planetin Mars për dy vjet pa ekip, ndërsa ulja e njerëzve atje do të mund të bëhet katër vjet më vonë.

Pasi kishte marrë një çmim nga gjiganti i medias “Axel Springer” të martën, Musk dha një intervistë të gjatë ku shprehur bindjen se caku i tij për arritje në mars do të realizohet.

“Me gjasë për dy ose tre vjet”, u përgjigj ai kur u pyet për udhëtimin e parë në hapësirë duke vazhduar se teknologjia që po synon të zhvillojë do t’ua mundësojë shumë njerëzve të shkojnë në Mars dhe të bëjnë jetën ndërplanetare e të kenë bazë edhe në Hënë”.

Ai ka shprehur sërish ambicien që të varroset në Mars. Ka thënë se synon që ta bëjë udhëtimin në hapësirë më argëtues e atraktiv sesa që të konsiderohet i rrezikshëm.

Sistemi “Starship” i “SpaceX” është duke iu afruar testimit të parë. Testimi pritet të bëhet këtë javë.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...