Agjencia Zhurnal.KS
Kulturë

Ndahet nga jeta krijuesi i filmit vizatimor Scooby-Doo

Ken Spears, bashkë-krijuesi i filmit vizatimor Scooby-Doo, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare.

Spears vdiq për shkak të komplikimeve nga demenca e trupit Lewy (LBD), lloji i dytë më i shpeshtë i çmendurisë dhe mendohet se shkaktohet nga ngritja e proteinave të trupit Lewy në tru.

Vdekja e tij vjen tre muaj pas ndarjes nga jeta të bashkë-krijuesit të Scooby Doo, Joe Ruby.

Djali i tij, Kevin, konfirmoi për Hollywood Reporter se Spears vdiq në Los Angeles të premten.

“Jemi të trishtuar të dëgjojmë për vdekjen e Ken Spears dhe u dërgojmë ngushëllimet familjarëve. Ai ishte një novator i vërtetë në industri, krijimet e të cilit vazhdojnë ende të kënaqin audiencat,”- tha Presidenti i Warner Bros, Sam Register.

Ken Spears lindi në Los Anxhelos më 12 Mars 1938 dhe u takua për herë të parë me Ruby kur të dy ishin redaktorë zëri në studion e animacionit Hanna Barbera.

Ndërsa punonin atje, dyshja krijoi shfaqjen për fëmijë Scooby-Doo, Where Are You!, që debutoi në CBS në shtator 1969.

Spears dhe Ruby shkruajtën dhe redaktuan historinë e Scooby Doo.

Postime të ngjashme

Anulohet Festivali i Rokut në Gjenevë

S.B.

Futet në librin e rekordeve Guiness, shitet piktura më e madhe në botë për 62 milionë dollarë në Dubai

S.B.

Garvanliev të mbetet përfaqësuesi i Maqedonisë së Veriut në Eurosong 2021

T E

Librat e Kunderës, betejë e përjetshme e njeriut me sistemin

S.B.

Vdes poeti dhe eseisti i njohur polak, Adam Zagajewski

S.B.

Shoqata Tradita e organizoi Edicionin V të manifestimit letrar ndërkombëtar Shtigje poetike

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...