Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Ndalesa për grupim të më shumë se 4 personave, këto janë përjashtimet

Shkup, 11 nëntor, zhurnal.mk – Vendimi i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për ndalesë të grupimit të më shumë se katër personave, respektivisht grupimit në parqe, sipërfaqe publike dhe çdo vend tjetër publik gjatë 24 orëve ka përjashtime. Qeveria njofton se vendimi nuk vlen për:

1. Për prindër me fëmijë nga e njëjta familje.

2.Gjatë organizimit të leksioneve në ambient të hapur, si pjesë e arsimimit formal në institucione arsimore dhe institucione për kujdes të fëmijëve.

3.Në pikat për pritje të transportit publik.

4.Gjatë trajnimeve profesionale sportive dhe garave.

5.Gjatë organizmit dhe mbajtjes së mbledhjeve zyrtare (takime, punëtori, trajnime, konferenca, sesione, etj.) Të cilat janë të nevojshme për të siguruar funksionimin e vazhdueshëm të institucioneve, subjekteve të biznesit dhe organizatave të tjera.

6.Gjatë kryerjes së detyrave nga punonjësit në shërbimet thelbësore, si policia, ushtria, shërbimi zjarrfikës, sektori i sigurisë, shëndetësisë, etj.

7. Për personat që ndërsa ofrojnë ndihmën e parë në kushte të rrezikshme për jetën.

8.Kur personat presin pranë ndonjë objekti të ndonjë operatori ekonomikë për të kryer ndonjë shërbimi, mirëpo duke ruajtur distancën minimale të lejuar prej të paktën 1.5 deri në 2 metra.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...