Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Negociatat me BE, Senida Mesi: Polarizimi politik nuk e ka ndihmuar procesin!

Miratimi i kornizës së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka qenë një premtim i kahershëm për tu realizuar brenda presidencës gjermane të këshillit. Por zhvillimet më të fundit në Bruksel, pas vetos bullgare për Shkupin, përcollën sinjale aspak positive.

E ftuar për të diskutuar me ngjarjet e fundit lidhur me negociatat me BE-në, në Spotlight nga Alban Dudushi, në Vizion Plus, Senida Mesi, Zëvendëskryetare e Komisionit të Integrimit është shprehur se ajo çka nuk e ka ndihmuar procesin kësaj radhe është polarizimi politik.

“Vetë polarizimi politik i Shqipërisë nuk e ka ndihmuar procesin. Fakti që në 25 Mars, Këshilli i Bashkimit Evropian i tha po hapjes së negociatave… mbaj mend këtu në fillim të 2006-ës kur u firmos për herë të parë Marrëveshja e Stabilizim Asociimit, u deshën 3 vite dhe vetëm në vitin 2009 hyri në fuqi një marrëveshje, e cila ishte e firmosur para tre vitesh. Sepse, në çdo gjë ke një procedurë për të ndjekur. Për Shqipërinë, edhe 25 Marsi nuk ishte kollaj. Nëse për Maqedoninë e Veriut nuk kishte asnjë kusht për të bërë Konferencën e Parë Ndërqeveritare, për Shqipërinë u vunë disa kushte, ndër të cilat dhe përfundimi i Reformës.”

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...