Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Nënat të enjten në protesta, nuk duan të kthehen në punë

Shkup, 15 shtator – Zhurnal.mk – Nënat të cilat janë në pushim të lindjes, të enjten do të protestojnë para Qeverisë pasi dje u vendos që nga data 23 i këtij muaji të kthehen në vendet e tyre të punës, informon Zhurnal.

Sipas paralajmërimeve për protestën e publikuar nga organizuesit në FB, e njejta do të mbahet para Qeverisë të enjten, nga ora 17:30 deri në ora 19:00. Në protestë siç thonë, do të respektohen të gjitha masat për mbrojtje nga korona virusi.

Të sëmurit kronik dhe prindërit kthehen në vendet e tyre të punës.

“Kërkesat e nënave janë që pushimi i lindjes të vazhdohet deri në fund të vitit siç më parë ishte paralajmëruar nga disa arsye. Së pari, ata frikësohen se në praktikë nuk do të ketë rritje të numrit të fëmijëve në grupa nga gjashtë në dymbëdhjetë, sepse as nuk ka kohë të sigurohet hapësirë dhe kuadër, e as çerdhet nuk kanë kapacitet, kështu që kjo masë sipas tyre do të ngelet vetëm teori. Madje edhe po të donë, nuk do të ketë vend t’i regjistrojnë fëmijët nëpër çerdhe”, paralajmërojnë prindërit që do të protestojnë.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...