Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Nga e shtëna e parë deri te vrasja e terroristit shqiptar, kronologjia e sulmit në Vjenë, hetime në disa shtete

Pas sulmit terrorist me katër të vdekur dhe më shumë se 20 të plagosur në Vjenë të hënën në mbrëmje, Ministri i Brendshëm Karl Nehammer, Franz Ruf, Drejtori i Përgjithshëm për Sigurinë Publike dhe Gerhard Pürstl, Presidenti i Policisë së Vjenës, njoftuan detajet e natës së terrorit dhe ecurinë e hetimeve.

Sipas tyre, autori kryesor i sulmit Kujtim Fejzullai u vra si rezultat i një goditje në shpatull.

Një total prej 15 të dyshuarish janë arrestuar që prej asaj kohe, tetë prej të cilëve tashmë janë dënuar. Hetimi po vazhdon me FBI.

Siç u raportua, thirrja e parë e urgjencës u mor në orën 8 pasdite. Vetëm tre minuta më vonë një oficer policie qëlloi për herë të parë në drejtim të atentatorit. Ishte oficeri 28-vjeçar i cili u godit në kofshë gjatë shkëmbimit të zjarrit. Policit iu desh të nënshtrohej një operacioni urgjent dhe gjendja e tij tani është e qëndrueshme.

Në 20.09 , Fejzullai u “neutralizua”. Ai u godit me plumb në shpatull. Predha e plumbit i depërtoi në mushkërinë e majtë dhe më pas në shtyllën kurrizore.

Meqenëse autori i krimit me sa duket kishte veshur një rrip eksplozivi ,një robot eksplozivi u dërgua së pari te kufoma.

Identiteti u vendos brenda katër orësh

Pak më vonë, u bë një foto e vrasësit – kjo i dha mundësi autoriteteve të identifikojnë shpejt 20-vjeçarin. Sipas Nehammer, identiteti i burrit u krijua brenda katër orësh. Bastisje në disa shtëpi u kryen po atë natë.

Gjatë hetimit, 15 të dyshuar tani janë arrestuar. Tetë prej tyre ishin dënuar më parë – katër për vepra terroriste, dy për krime të dhunshme dhe dy për një përpjekje për vrasje në Linz. Sipas Ruf, këta të fundit u dënuan me burg të gjatë. Njëri u dënua me dhjetë vjet burg në 2012 dhe u la i lirë në 2017. Tjetri në pesë vjet e gjashtë muaj. Ai u la i lirë në vitin 2015.

FBI e përfshirë në hetime

Ndërkohë ka edhe gjurmë në vende të tjera: Sipas Nehammer, një hetim çon në Zvicër, ku dy të dyshuar tashmë janë arrestuar . Ekziston edhe një fillesë në një vend tjetër. “Për arsye të hetimeve taktike, megjithatë, ne nuk jemi ende në gjendje të shpallim ndonjë detaj,” tha Nehammer.

FBI u përfshi gjithashtu në hetim, “informacioni thelbësor u mor”, shpjegoi ministri i brendshëm në konferencën për shtyp. Për më tepër, dy zyrtarë të Europolit janë angazhuar që Vjena të mbështesë autoritetet lokale në bashkëpunimin ndërkombëtar.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...