Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Nigeri, 30 të vdekur brenda shtatë ditëve nga “sëmundja misterioze”

Së paku 30 persona kanë vdekur në shtatë ditë në krahinën Delta të Nigerisë, vend në Afrikën Perëndimore, për shkak të “sëmundjes misterioze.

Mediat lokale theksojnë se 30 persona kanë vdekur në rajonin Ute Okpu dhe Idumus për shkak të sëmundjes e cila ende nuk është diagnostikuar.

Zyrtarët lokalë theksuan se personat e vdekur janë të moshës mes 18 dhe 25-vjeç. Ata shprehën shqetësim për shkak të situatës momentale dhe sëmundjes që tani është e panjohur.

Autoritetet porositën se po vazhdon hetimi mbi shkaqet e vdekjes. Disa nga këto persona, para vdekjes, kanë pasur simptoma të vjelljes gjak, plogështi dhe dhimbje koke.

Thuajse 1.000 persona kanë vdekur në Nigeri para pesë muajve për shkak të “një sëmundje misterioze”.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...