Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

“Njeri i të ardhmes dhe pragmatik”/ Rama homazh për kryeministrin e parë shqiptar: Ja dy ngjarjet e mëdha që luajti rol moderatori

Kryeministri Edi Rama ka bërë homazh për kryeministrin e parë shqiptar, Sulejman Delvina. Në një postim në Facebook, kreu i qeverisë e quan Delvinën si një njeri i të ardhmes dhe arbitër i fateve të Shqipërisë.

Rama përmend dy ngjarjet më të rëndësishme, që Sulejman Delvina luajti rolin e moderatorit duke i dhënë atij shumë vlera.

Postimi i  plotë i Ramës

HOMAZH

SULEJMAN DELVINA, Kryeministri i parë shqiptar që iu përshtat idesë së parlamentarizmit, nuk dukej i paracaktuar nga fati për të qenë, një ditë, arbitër i fateve të Shqipërisë. Lindi në fillim të tetorit 1871 në një nga oxhakët më të dëgjuar të Toskërisë, i cili e kishte humbur ndikimin e një herë e një kohë, por jo aurën e së kaluarës.

Kjo e kaluar, nuk e pengoi Sulejman Fehmi beun të kthehej në njeri të së ardhmes. Mund të thuhet madje, që në një mënyrë apo në një tjetër, trashëgimia familjare e ndihmoi, në çdo rast, të kthehej në njeri të situatës.

Të mos kishte qenë për klubin shqiptar të Stambollit i cili e vuri në krye të një përfaqësie në Konferencën e Paqes me 1919, ndoshta Sulejman beu, mjaft mirë i ingranuar në rrjetin xhon-turk do të kishte vazhduar jetën në suazën perandorake, siç e kishte filluar. Pas Zosimeas në Janinë, kishte studiuar në Mylkie, shkollën e lartë të administratës duke u përgatitur kështu për të shërbyer në institucionet me të rëndësishme, ministrira dhe Kryeministri.

Nuk ishte revolucionar, por kemalizmi në Turqi, që e admironte, i dha të kuptonte se ndryshimi, me qasje kryekëput europiane, ishte jetik për të ruajtur dhe konsoliduar integritetin dhe sovranitetin e vendeve të dala nga Perandoria osmane. Pa qenë thjesht pragmatik, Sulejman Delvina, ishte i qartë se nëse nuk do ta printe parësia ndryshimin dhe nëse nuk do të ishte ajo që do t’i udhëhiqte dinamikën, atëherë vendi mund të binte në dorën e aventurierëve. Jo se vetë parësia ishte e privuar nga aventurizmi, por më së paku, jepte idenë e një rendi në mes te paqëndrueshmërive shqiptarë.

Të dy ngjarjet e mëdha të 15 viteve të para të Shtetit shqiptar, Sulejman Delvina i përqafoi kësodore pa shumë mëdyshje, duke luajtur një rol moderatori që i dha jo pak kredite. Ngjarja e parë, Kongresi i Lushnjes, e bëri Kryeministër në formatin e parë demokratik të Shtetit shqiptar dhe i dha mundësinë historike të qeveriste një Shqipëri për herë të parë të zbrazur nga ushtritë e huaja. Ngjarja e dytë, revolucioni i qershorit të 1924 e vendosi në krye të diplomacisë shqiptare.

Njeri i situatës, Sulejman Delvina u kthye kështu edhe në njeriun e kontradiktave. Me temperamentin gjithmonë e më të lëkundur nga mbivendosja e situatave gjithmonë e më të paparashikueshme, ai u tërhoq nga politika pas vitit 1925 dhe ndërroi jetë pak vite më vonë, duke lënë kujtimin e një shtetari të aftë, që nuk mungoi të ishte edhe njeri, me pamjaftueshmëritë e natyrshme të species.

#TëPAHARRUESHËM🙏

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...